ماهنر
ماهنر

آیا باید نگران باشیم

 آیا باید نگران باشیم که ویروس کرونا از راه تنفس به ما منتقل نشود؟

خیر. ویروس کرونا، در شرایط زندگی روزانه ما، نه در هوا معلق، و نه فعال باقی می‌ماند. تنها در محیط‌های خاصی نظیر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که مبتلایان بسیاری در آن حضور دارند ممکن است این ویروس در هوا موجود باشد و بتواند از راه تنفس به فرد منتقل شود.

آیا باید از مکمل ها استفاده کنیم

 آیا برای تقویت سیستم ایمنی خود باید حتما از مکمل‌ها استفاده کنیم؟

به‌هیچ‌وجه. کافی است تغذیه‌ای متعادل شامل پروتین، سبزیجات و میوه‌ داشته باشیم. در کنار این امر خواب منظم و کافی، ورزش روزانه و مدیریت استرس کمک می‌کند تا سیستم ایمنی ما بدون نیاز به مکمل تقویت شود.

زدن ماسک تنفسی

زدن ماسک تنفسی برای چه کسانی لازم است؟

طبق توصیهٔ سازمان جهانی بهداشت سه دسته از افراد باید ماسک بزنند:

یکم -کسانی که علائم بیماری کوید-۱۹، نظیر تب و سرفه را دارند.

 دوم.کسانی که از افراد مبتلا به این بیماری نگهداری می‌کنند.

سوم. کارکنان بخش بهداشت و درمان.

زدن چند ماسک روی یکدیگر

 آیا زدن چند ماسک تنفسی بر روی هم تأثیر بیشتری دارد؟

به‌هیچ‌وجه. زدن یک ماسک کافی است و استفاده از ماسک‌های بیشتر هیچ تأثیر اضافه‌ای ندارد.

نحوه درست زدن ماسک تنفسی

آیا ماسک تنفسی را درست می‌زنیم؟

مراحل زدن ماسک تنفسی به این شرح است. ابتدا پیش از زدن ماسک، دستها را با آب و صابون یا محلول الکل‌دار ضدعفونی می‌کنیم. سپس قسمت سفید ماسک را روی صورت می‌گذاریم چنانکه از بالای بینی تا زیرچانه را به‌خوبی بپوشاند. قطعه فلزی بالای ماسک باید روی بینی سفت شود. بعد بندهای ماسک را پشت سر گره می‌زنیم. مادامیکه ماسک بر روی صورت قرار دارد به‌هیچ‌وجه نباید به قسمت جلوی آن دست بزنیم. نباید ماسک را بالاوپایین یا جابجا کنیم و نیز نباید برای صحبت کردن آن را دربیاوریم. هنگام درآوردن ماسک، بدون دست زدن به جلوی آن، بندهایش را از پشت سر باز می‌کنیم و آن را فورا در سطل زباله دردار می‌اندازیم. در آخر، دوباره دستها را با آب و صابون یا محلول الکل‌دار ضدعفونی می‌کنیم. یادآوری می‌کنیم که هرگاه ماسک بعد از چند ساعت استفاده مرطوب شد باید آن را عوض کرد.

درمان برای کرونا

آیا درمانی برای کرونا پیدا شده؟ بهترین مداوا کدام است؟

خیر. تا لحظهٔ انجام این گزارش هیچ درمان اختصاصی برای کرونا یافت نشده است. اما بیش از ۱۳۰ پژوهش دارویی در سراسر دنیا در حال اجراست که خوشبختانه برخی از آنها نتایج مثبتی را نشان داده‌اند. اما شنیدن اسم داروها از رسانه‌ها به این معنا نیست که می‌توان از آنها خودسرانه استفاده کرد. بهترین راه مقابله با این ویروس، همچنان رعایت کردن مسائل بهداشتی و مراقبتی است.

درباره واکسن کرونا

آیا واکسن کرونا ساخته شده؟ و چقدر طول می‌کشد تا به دست ما برسد؟

خیر. تاکنون واکسنی برای کرونا ساخته نشده است،‌ هرچند بیش از ۳۰ شرکت و مرکز تحقیقاتی نهایت تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهند. باید به‌خاطر داشت که حتی اگر واکسنی برای کرونا کشف شود حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا به دست ما برسد. بنابراین باز هم رعایت مراقبت‌های پزشکی و پیشگیری بهترین راه مقابله با این ویروس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست چت

هیچ چتی در دسترس نیست